Кишенькові гроші - «навчальні» гроші, мета яких навчити дитину витрачати їх. Тому не сильно турбуйтеся, коли дитина виходить за рамки свого «бюджету». Адже їй знадобиться час, щоб самій зрозуміти, як працює ця система - як мудро витрачати гроші. Вчаться, в першу чергу, на своїх помилках.
Не варто вирішувати за дітей, краще дайте їм пораду
Не потрібно тиснути на дитину своїм авторитетом, якщо вона хоче купити якусь річ. Не диктуйте їй свої умови, дайте пораду , запропонуйте варіанти більш розумного використання коштів. Потім нехай дитина сама прийме рішення про доцільність своєї покупки. Можна разом обговорити предмет покупки, оцінити плюси і мінуси, зважити «за» і «проти». Головне - спільне обговорення, можливість задуматися і усвідомлений вибір.
Нехай дитина сама вирішить необхідність покупки вподобаної іграшки, солодощів, речей. Навіть якщо через якийсь час дитина почне шкодувати про покупку, не лайте її і тим більше не дорікайте. Усвідомивши свою помилку марної трати кишенькових грошей, вона краще зрозуміє механіку і суть цих грошей. І цей досвід перенесе вже у доросле життя в фінансові відносини зі своїми особистими доходами. Дитині краще один раз усвідомити свою помилку, ніж почути сотню заборон від батьків.
Розуміння ціни - важлива навичка для дитини
У дітей немає уявлення про вартість предмета, їм потрібно допомогти розібратися з цим. Ціна жаданої покупки ні про що не говорить дитині, вона не знає, в чому різниця між велосипедом і цукеркою. Ні, вона розуміє, що вартість велосипеда 3000 грн, але у неї немає розуміння багато це чи мало. І розібратися в цьому дитині мають допомогти дорослі. Потрібно навчити і пояснити, що ціни на різні товари відрізняються один від одного, показати на прикладі якісний, дорожчий продукт і дешевий відповідної якості.
А ще краще разом робити покупки
Тільки на практиці можна навчитися грамотно розподіляти денний бюджет, розпоряджатися своїми фінансами і осягати фінансову грамотність. Беріть з собою маленького помічника в магазин, разом обговорюйте вартість товарів і послуг, попросіть допомогти скласти план покупок на день / тиждень. Коли дитина буде причетна, нехай навіть формально, до ведення сімейного бюджету, тоді вона не буде сприймати гроші, як щось ефемерне. Для неї вони будуть цілком реальними грошовими знаками зі своєю вартістю.
Коментарі